fbpx

Wielki powrót zabytków z XIX wieku za pomocą Druku 3D

Google Arts and Culture współpracuje z Stratasys i CyArk nad projektem, który polega na renowacji rzadkich odlewów gipsowych odkrytych przez Alfreda Maudslay’a w XIX wieku w Gwatemali, a następnie wydrukowaniu ich w 3D. Od ponad 100 lat relikty są przechowywane w magazynach British Museum, przez co zwiedzający nie mają możliwości podziwiania ich. Dlatego naukowcy postanowili użyć skanera 3D, aby zrekonstruować zapomniane zabytki, w celu udostępnienia ich szerszej publiczności.

Maudslay od początku rozumiał, że gdyby zabytki w jakikolwiek sposób przetrwały to mogłyby zostać przeanalizowane przez przyszłe pokolenia archeologów. Wiedział, że do tego potrzebna jest trójwymiarowa dokumentacja, więc wpadł na pomysł stworzenia form. Za ich pomocą powstały odlewy gipsowe, które następnie zostały użyte to odzwierciedlenia dokładnych rysunków glifów. Rezultatem było wspaniałe dzieło dokumentacyjne, które według słów biografa Maudslaya jest „cenione tak wysoko przez współczesnych uczonych, jak było przez ich poprzedników sto lat temu„.

CyArk w przeszłości wydrukował w 3D eksponaty znajdujące się w berlińskich muzeach. To umożliwiało osobom niedowidzącym dokładniejsze poznawanie historii poprzez dotyk. Pomysł został zrealizowany w berlińskich muzeach.

Pozostaw komentarz