fbpx

Jajniki wydrukowane w 3D nadzieją dla bezpłodnych kobiet

Naukowcy z USA stworzyli syntetyczne jajniki- wydrukowali w 3D porowate rusztowania z żelatyny i napełnili je małymi, płynnymi pęcherzykami zawierającymi niedojrzałe komórki jajowe. W testach na myszach naukowcy odkryli, że po tygodniu od wszczepienia implanty zaczęły naturalnie uwalniać komórki jajowe przez pory wbudowane w struktury żelatynowe.

Wymiary i pozycje otworów w strukturach były starannie zaprojektowane, aby pomieścić dziesiątki pęcherzyków i umożliwić łączenie naczyń krwionośnych z implantami. Dojrzałe komórki jajowe zostały następnie uwolnione z implantów dokładnie tak, jak to ma miejsce w normalnej owulacji.

Trzy z siedmiu myszy po otrzymaniu sztucznych jajników urodziły młode, które rozwinęły się z komórek jajowych uwolnionych przez implanty. Młode myszy karmione były mlekiem matki i w późniejszym życiu miały zdrowe mioty.

Odkrycie to stanowi wielki krok w kierunku stworzenia sztucznych jajników dla kobiet, których układy rozrodcze zostały uszkodzone w wyniku chorób nowotworowych, które cierpią na niepłodność bądź które borykają się z zaburzeniami hormonalnymi, uniemożliwiającymi zajście w ciążę i posiadanie potomstwa.

Źródło: theguardian.com

 

Pozostaw komentarz