fbpx

Drukowane w 3D filtry poprawią standardy sanitarne w krajach rozwijających się

 

Według World Vision prawie 1000 dzieci poniżej 5 roku życia umiera każdego dnia z powodu biegunki spowodowanej zanieczyszczoną wodą, a także niewłaściwej higieny i warunków sanitarnych.

Na przestrzeni ostatnich lat w wielu startupach i jednostkach badawczych pracowano nad poprawą tej sytuacji wykorzystując narzędzia projektowania i druku 3D. Absolwenci Uniwersytetu w Pensylwanii stworzyli drukowane w 3D urządzenie do wychwytywania i filtrowania wody deszczowej. Inne przedsięwzięcie na Kickstarterze dotyczyło drukowania bezfiltrowego urządzenia solarnego do odfiltrowywania soli ze słonej wody. Kolejna z inicjatyw wykorzystywała nawet druk 3D do wyciągania bezpiecznej, pitnej wody z powietrza.

Drukowane w 3D filtry i systemy filtracji są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie trwałego systemu pozyskiwania czystej wody, ponieważ gwarantują powtarzalność określonej struktury wewnętrznej filtra. Dana struktura filtra wpływa bezpośrednio na przepływ wody – w ten sposób poprzez komputerowe symulacje przepływów można w relatywnie szybki sposób zbadać efektywność filtra.

Drukowane w 3D filtry wydają się mieć ogromny potencjał w ratowaniu życia i zdrowia ludzi z krajów rozwijających się.

Pozostaw komentarz