fbpx

Inteligentne opony

Technologia druku przestrzennego znacząco rozwinęła się w branży motoryzacyjnej, od kiedy francuski producent opon – Michelin wkroczył w sektor druku 3D, rozwijając wspólnie z firmą Fives własną linię wysokobudżetowych drukarek 3D do metalu.
Podczas konferencji w Montrealu, Michelin, przedstawił nowy koncept kół samochodowych, pozbawionych całkowicie powietrza i drukowanych w całości na drukarkach 3D. Są one w pełni naszpikowane sensorami, zwracającymi dane o jakości podłoża po którym się poruszają oraz ewentualnych problemach, na jakie natrafiają, Jest to prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie, które ma całkowicie odmienić sektor motoryzacyjny. Istotną zaletą tego produktu jest to, że w przypadku uszkodzenia, nie będą wymienione, tylko ich fragmenty zostaną dodrukowane, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych oraz zmniejszenia odpadów w postaci dotychczasowych zużytych opon. Zamiast ich wymiany, nowy bieżnik będzie nadrukowywany na koło w specjalnych stacjach „Print&Go„, będących odpowiednikiem dzisiejszych zakładów wulkanizacyjnych.
Koła nowej generacji mają strukturę pęcherzykową, które nie muszą być napełniane powietrzem, dzięki czemu rozwiązany jest odwieczny problem pękania i utraty powietrza.Tradycyjne metody wytwórcze jak odlewnictwo czy frezowanie, nie są w stanie odtworzyć tak skomplikowanych kształtów.

Materiał, z którego będą powstawać koła, składa się m.in. z tektury, papieru, bambusa, blachy wykorzystywanej w produkcji puszek do napojów i innych metali, odpadów z tworzyw sztucznych, a nawet skórki pomarańczy. Michelin chce aby koła były nie tylko innowacyjne i wygodne w użytkowaniu, lecz także ekologiczne – powstawały z materiałów stworzonych z odpadków i były biodegradowalne.

Wkraczamy w erę autonomicznych pojazdów, więc nowe koła będą doskonale współpracowały z resztą samochodu. Koła będą naszpikowane elektroniką, która ma kontrolować wszystkie aspekty jazdy i informować samochód oraz kierowcę o wszystkich ewentualnych problemach. Przykładowo, wyjeżdżając w góry, nasz samochód doradzi nam, żeby podjechać na stację Michelin i nadrukować sobie zimowy bieżnik, ponieważ w górach spadł śnieg.
Mostapha El-Oulhani – twórca projektu VISION i szef działu, który nad nim pracuje zapewnia, że wdrożenie konceptu nie jest odległe w czasie.


Gif pokazuje proponowany proces odnawiania. Obrazy: Michelin.

Źródło: 3D printing industry

Pozostaw komentarz